Mallory is on a budget and wants to determine which cereal is a better buy. A 10-ounce box of Cereal A costs $2.70 and a 13-ounce box of Cer

Question

Mallory is on a budget and wants to determine which cereal is a better buy. A 10-ounce box of Cereal A costs $2.70 and a 13-ounce box of Cereal B costs $3.64. The store is selling each cereal in 15 ounce boxes. Which cereal is cheaper and by how much?

in progress 0
Khánh Gia 2 weeks 2021-09-02T08:46:19+00:00 1 Answers 0 views 0

Answers ( )

    0
    2021-09-02T08:47:45+00:00

    Answer:

    Cereal A is cheaper by $0.15

    Step-by-step explanation:

    Cost of a 10-ounce box of Cereal A = $2.70

    So,

    Cost of a 1-ounce box of Cereal A = \frac{2.70}{10}=\$0.27

    Cost of a 15-ounce box of Cereal A = 0.27(15)=\$4.05

    Also,

    Cost of a 13-ounce box of Cereal B = $3.64

    So,

    Cost of a 1-ounce box of Cereal B = \frac{3.64}{13}=\$0.28

    Cost of a 15-ounce box of Cereal B = =0.28(15)=\$4.2

    Here,

    Cost of a 15-ounce box of Cereal B – Cost of a 15-ounce box of Cereal A = 4.2-4.05=\$0.15

    Therefore,

    Cereal A is cheaper by $0.15

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )