Lucy spent a total of $6.60 on 5 apples and a package of grapes. If the package of grapes cost $2.35, how much did each apple cost? Do not p

Question

Lucy spent a total of $6.60 on 5 apples and a package of grapes. If the package of grapes cost $2.35, how much did each apple cost? Do not put a $ in your answer.

Each apple costs $ .

in progress 0
Edana Edana 1 month 2021-08-02T09:39:51+00:00 1 Answers 5 views 0

Answers ( )

    0
    2021-08-02T09:41:13+00:00

    Answer:

    0.85

    Step-by-step explanation:

    apple cost = total cost – grapes package cost

    5 apples cost = 6.60 – 2.35

    = 4.25

    per apple cost = 4.25 ÷ 5

    = 0.85

    MARK ME AS BRAINLIST

    PLZ FOLLOW ME

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )