Josiah bought two pounds of strawberries for $9.60. What is the price, in dollars per ounce of strawberries? 1 pound = 1 pound= 16 ounces 16

Question

Josiah bought two pounds of strawberries for $9.60. What is the price, in dollars per ounce of strawberries? 1 pound = 1 pound= 16 ounces 16 ounces Before you try that problem, answer the question below. How many ounces of strawberries did Josiah buy?

in progress 0
Khang Minh 2 months 2021-07-22T13:29:38+00:00 1 Answers 4 views 0

Answers ( )

    0
    2021-07-22T13:31:14+00:00

    Answer:

    $0.30 per ounce

    Step-by-step explanation:

    16 ounces per pound

    16 x 2 = 32 ounces per 2 pounds

    9.60/32 = $0.30 per ounce

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )