Joseph bought a 2 pound bag of coffee for $14.95. What is the price per ounce?

Question

Joseph bought a 2 pound bag of coffee for $14.95. What is the price per ounce?

in progress 0
Calantha 1 year 2021-09-01T22:13:12+00:00 2 Answers 0 views 0

Answers ( )

    0
    2021-09-01T22:14:18+00:00

    Divide it asd you should heft the answer

    0
    2021-09-01T22:14:36+00:00

    Answer:

    0.46 or 0.47

    Step-by-step explanation:

    A pound is 16 ounces

    16 x 2 = 32

    14.95 ÷ 32 = 0.4671875

    Since cents only goes to the top ten, depending on the question, it will either be 0.46 or rounded to 0.47

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )