Jif peanut butter costs $3.29 for 16 oz. Skippy peanut butter costs $7.69 for 40 oz. Which is the better buy?

Question

Jif peanut butter costs $3.29 for 16 oz. Skippy peanut butter costs $7.69 for 40 oz. Which is the better buy?

in progress 0
Doris 14 hours 2021-07-22T04:11:20+00:00 1 Answers 0 views 0

Answers ( )

    0
    2021-07-22T04:13:16+00:00

    40 oz is better cause 3.29 x 2 is 6.58 for 32 oz add 8oz or 1.50 add you get 8.08

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )