Ji Sunn spent $24 at the local farmer’s market. She bought apples that cost $4 per pound and raspberries that cost $6 per pound. Which equat

Question

Ji Sunn spent $24 at the local farmer’s market. She bought apples that cost $4 per pound and raspberries that cost $6 per pound. Which equation can be used to represent the amount of raspberries, r, in terms of apples, a?
r = 4 minus two-thirds a
r = 4 + two-thirds a
r = 6 minus three-halves a
r = 6 + three-halves aThe formula for electrical power is P = I V. Which is the equivalent equation solved for i?

in progress 0
Amity 6 months 2021-07-19T00:24:17+00:00 1 Answers 9 views 0

Answers ( )

    0
    2021-07-19T00:25:17+00:00

    Guddyfivkgjgufitougufug

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )