Share
Jessie is going to the county fair. The cost of admission is $5.00 and it is $2.00 for each ride. If Jessie has $19.00, Write an equation to
Question
Jessie is going to the county fair. The cost of admission is $5.00 and it is $2.00 for each ride. If Jessie has $19.00, Write an equation to determine how many rides Jessie can ride
in progress
0
Mathematics
4 years
2021-07-23T11:04:34+00:00
2021-07-23T11:04:34+00:00 2 Answers
21 views
0
Answers ( )
R=7 because $2.00(7)+$5.00=$19.00
$14.00+$5.00=$19.00 so therefore she can only ride 7 rides.
Answer:
Step-by-step explanation:
Lets say each ride is r
2.00r + 5.00 = 19.00