Jeo is comparing the price of different boxes of cereal. One box has 16 oz. and costs $3.50. Another costs $3.89 for a 24 oz. box. What is t

Question

Jeo is comparing the price of different boxes of cereal. One box has 16 oz. and costs $3.50. Another costs $3.89 for a 24 oz. box. What is the difference in cost, in dollars, per ounce between the two boxes of cereal?

in progress 0
Minh Khuê 1 month 2021-08-12T13:26:07+00:00 1 Answers 1 views 0

Answers ( )

    0
    2021-08-12T13:27:15+00:00

    Answer:

    The difference in cost, in dollars, per ounce between the two boxes of cereal is $0.06.

    Step-by-step explanation:

    ☆Let’s solve using proportion.

    ☆One box:

     \frac{16 \: oz.}{3.50 \: dollars}  =  \frac{1 \: oz.}{x}  \\  \\  \frac{3.50}{16}  =  \frac{16x}{16 }  \\  \\ 0.22 = x

    ☆Another box:

     \frac{24 \: oz.}{3.89 \: dollars}   = \frac{1 \: oz.}{x }  \\  \\  \frac{3.89}{24}  =  \frac{24x}{24}  \\ \\ x = 0.16

    ☆All we need to do is subtract: 0.22 - 0.16 = 0.06

    ☆The difference in cost, in dollars, per ounce between the two boxes of cereal is $0.06.

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )