It costs $7.45 for 2.5 pounds of round steak. What is the unit rate? A.$9.95 per pound B.$18.63 per pound C.$2.50 pe

Question

It costs $7.45 for 2.5 pounds of round steak. What is the unit rate?

A.$9.95 per pound
B.$18.63 per pound
C.$2.50 per pound
D.$2.98 per pound

in progress 0
Ngọc Hoa 2 months 2021-07-23T04:25:24+00:00 2 Answers 1 views 0

Answers ( )

    0
    2021-07-23T04:26:33+00:00

    Answer:

    D.

    Step-by-step explanation:

    Since the unit rate is in dollars per pound, we divide the cost (in dollars) by the weight (in pounds.)

    ($7.45)/(2.5 lb) = $2.98 per pound

    Answer: D.

    0
    2021-07-23T04:26:53+00:00

    Answer is D
    I’m 100% sure it is

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )