Share
it cost $5.25 for a bottle of 150 vitamins. if the cost varies directly with the number of vitamins in the bottle, what should a bottle of 2
Question
it cost $5.25 for a bottle of 150 vitamins. if the cost varies directly with the number of vitamins in the bottle, what should a bottle of 250 vitamins cost?
Could you please give me the equation and show me how you got it please so I could understand… thanks.
in progress
0
Mathematics
4 years
2021-09-05T11:55:46+00:00
2021-09-05T11:55:46+00:00 1 Answers
3 views
0
Answers ( )
Answer:
8.75
Step-by-step explanation:
if a bottle of 150 vitamins is 5.28…then that of 250 vitamins
x is the value of a single vitamin, therefore
5.25- 150
x- 1
150x divide by 5.25=0.035
therefore 250*0.035= 8.75