In order to make chocolate peanut butter cups, you need to purchase chocolate and peanut butter. You have a total of $10 to spend on ingredi

Question

In order to make chocolate peanut butter cups, you need to purchase chocolate and peanut butter. You have a total of $10 to spend on ingredients. Chocolate costs $5 per pound and peanut butter costs $2 per pound. Create a linear model to represent how many pounds of ingredients you can purchase.

Let x represents the number of pounds of chocolate, and y represents the number of pounds of peanut butter.

in progress 0
Tài Đức 2 months 2021-07-23T19:29:25+00:00 1 Answers 1 views 0

Answers ( )

    0
    2021-07-23T19:31:21+00:00

    Answer:

    1 pound of chocolate

    2 1/2 pounds of peanut butter

    Step-by-step explanation:

    $5 + $2 + $2 + $1 (half a pound of peanut butter) = $10

    This is all I know sorry if this was unhelpful!  

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )