in a store, 1 can of soup costs 1.9-.the store also sells a pack of 6 cans of the soup. a customer 1 pack saves 15 percent compared to buyin

Question

in a store, 1 can of soup costs 1.9-.the store also sells a pack of 6 cans of the soup. a customer 1 pack saves 15 percent compared to buying 6 cans separately. how much money does a customer save by buying 1 pack instead of buying 6 cans separately?

in progress 0
Adela 3 years 2021-08-24T04:20:37+00:00 1 Answers 7 views 0

Answers ( )

    0
    2021-08-24T04:22:36+00:00

    Answer:

    $1.71

    Step-by-step explanation:

    if you were to multiple 1.9 by 6 you get the cost for if you were to by 6 cans separate which comes out to 11.40. but if you buy a pack you can take 15 percent off so you find 15 % of 11.40. which you would get 9.69. Then you minus the six can price from the pack price to find how much you save.

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )