If Jan can buy 12 copies of a certain book for $40, what is the unit rate for cost per copy? How much would it cost her to buy 18 cop

Question

If Jan can buy 12 copies of a certain book for $40, what is the unit rate for cost per copy? How much
would it cost her to buy 18 copies at the same rate?

in progress 0
Thu Thủy 3 days 2021-07-22T14:21:30+00:00 1 Answers 0 views 0

Answers ( )

    0
    2021-07-22T14:23:02+00:00

    Answer:

    12 copies=$40

    1 copy=$40÷12=$3.33

    18 copies=$3.33×18=$60

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )