If a silver alloy that costs $4.50 an ounce is going to be mixed with 10 ounces of a silver alloy that costs $8 an oun

Question

If a silver alloy that costs $4.50 an ounce is
going to be mixed with 10 ounces of a silver
alloy that costs $8 an ounce to make a mixture
that costs $7 an ounce, how many ounces of
the $4.50 an ounce alloy must be used?
Afton

in progress 0
Edana Edana 1 month 2022-12-21T07:19:34+00:00 2 Answers 0 views 0

Answers ( 2 )

    0
    2022-12-21T07:21:06+00:00
    Answer:
    4 ounces
    10 ounces of $8 + 4 ounces of $4.5 =$98 ÷ by 14 = $7

    0
    2022-12-21T07:21:21+00:00
    6.5X + 9(30) = 8(30+X)6.5X +270 = 240 + 8X270-240 = 8X-6.5X1.5X = 30X = 30/1.5 =20 ounces of $6.50 alloy9 is within 1 of 86.5 is within 1.5 of 81.5 is 3/2 of 130 is 3/2 of 20You know you need more of $9 alloy since it’s closer to $8You need exactly 3/2 or 1.5 times more of the $9 alloy30 is 1.5 times 20

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )