if a carpet is advertised at $20 per square yard, what is the cost per square foot?

Question

if a carpet is advertised at $20 per square yard, what is the cost per square foot?

in progress 0
Thiên Di 7 months 2021-08-18T02:10:37+00:00 1 Answers 4 views 0

Answers ( )

    0
    2021-08-18T02:12:03+00:00

    Answer:

    $2.22

    Step-by-step explanation:

    3 ft = 1 yd, so (3ft)^2 = (1yd)^2.  Thus, 1 yd^2 = 9 ft^2

    $20 / 1yd^2 = ($20 / 1yd^2)(1yd^2 / 9ft^2) = $2.22 per square foot

    ^ = to the power of…

    yd = yard

    ft = foot

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )