I REALLY NEED HELP PLEASE A twelve-pack of Orange Crush is priced at $3.00. A six-pack is priced at $1.75. Which is the better value? A. The

Question

I REALLY NEED HELP PLEASE A twelve-pack of Orange Crush is priced at $3.00. A six-pack is priced at $1.75. Which is the better value? A. The twelve-pack is better because each soda cost $0.25 B. The six-pack is better because each soda cost $0.25 C. The twelve-pack is better because each soda cost $3.00 D. The six-pack is better because each soda cost $1.75​

in progress 0
Thanh Thu 6 months 2021-07-29T15:35:50+00:00 1 Answers 22 views 0

Answers ( )

    0
    2021-07-29T15:37:00+00:00

    Answer:

    A. The twelve-pack is better because each soda cost $0.25

    Step-by-step explanation:

    12 x 0.25 = $3.00 which is only like a buck and 25 cents more for 6 more orange juices.

    In the market, you would buy the 12 pack because $1.25 is less than 6 more orange crushes. Also, it’s a solid deal and the rate is not pricey! 🙂

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )