I NEED HELP ASAP THIS IS DUE IN THREE HOURS!!! I GIVE BRAINLIEST, A HEART, FIVE STAR RATING, AND 100 POINTS TO ANYONE WHO CAN ANSW

Question

I NEED HELP ASAP THIS IS DUE IN THREE HOURS!!! I GIVE BRAINLIEST, A HEART, FIVE STAR RATING, AND 100 POINTS TO ANYONE WHO CAN ANSWER ME WITHIN THE NEXT HOUR!!!

Bruce bought 2.8 pounds of chicken. Chicken costs $6.95 per pound. Based on this information, which statement is true?
A. Bruce spent $20.95 on chicken, because 2.8 + 6.95 = 20.95
B. Bruce spent $19.46 on chicken, because 2.8 x 6.95 = 19.46
C. Bruce spent $9.75 on chicken, because 2.8 + 6.95 = 9.75
or
D. Bruce spent $7.23 on chicken, because 2.8 + 6.95 = 7.23

in progress 0
Xavia 1 month 2022-12-28T15:50:56+00:00 2 Answers 0 views 0

Answers ( 2 )

    0
    2022-12-28T15:52:20+00:00

    Its A because 6.95×2 is 13.9 and if you round the .8 into an 10 which means 3 pounds 13.9+ 6.95 is 20.95

    0
    2022-12-28T15:52:28+00:00
    I got you
    Answer:
    B)
    Step-by-step explanation:
    All it says is Bruce bought 2.8 pounds of chicken and each one costs $6.95 so B. Bruce spent $19.46 on chicken, because 2.8 x 6.95 = 19.46
    would be the best one

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )