HELP!! The local Gas Station is selling 3.5 gallons of gasoline for $22.75. What is the unit price? PLEASE HELP ME!!!!

Question

HELP!!
The local Gas Station is selling 3.5 gallons of gasoline for $22.75. What is the unit price?
PLEASE HELP ME!!!!

in progress 0
Thu Hương 1 day 2021-07-22T06:11:31+00:00 1 Answers 0 views 0

Answers ( )

    0
    2021-07-22T06:12:49+00:00

    Answer:

    $6.50/gallon

    Step-by-step explanation:

    22.75 / 3.5 = $6.50/gallon

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )