HELP PLS Diane got a prepaid debit card with $20 on it. For her first purchase with the card, she bought some bulk ribbon at a cra

Question

HELP PLS Diane got a prepaid debit card with $20 on it. For her first purchase with the card, she bought some bulk ribbon at a craft store. The price of the ribbon was 19 cents per yard. If after that purchase there was $17.91 left on the card, how many yards of ribbon did Diane buy?

in progress 0
Jezebel 1 month 2022-12-31T09:12:11+00:00 1 Answer 0 views 0

Answer ( 1 )

    0
    2022-12-31T09:13:30+00:00
    Diane bought 11 ribbons for $0.19 with total purchase cost of $2.09
    How much did Diane spend on bulk ribbon?
    The amount spent on bulk ribbon is the difference between the initial amount on the prepaid debit card of $20 and the balance left after paying for bulk ribbon, which is $17.91
    balance after purchase=$20-$17.91
    balance after purchase=$2.09
    The fact that each ribbon is $0.19 means that the number of ribbons purchase can be determined as the total purchase cost of $2.09 divided by the price per ribbon of $0.19
    number of ribbons purchase=$2.09/$0.19
    number of ribbons purchase=11 ribbons
    Find out more about total purchase cost on:https://brainly.com/question/11034654
    #SPJ1

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )