Heather bought 5 apples for $3 and a melon. The total cost for the fruit was $4.95. How much did the melon cost? Identify the equation you c

Question

Heather bought 5 apples for $3 and a melon. The total cost for the fruit was $4.95. How much did the melon cost? Identify the equation you could use to represent the situation where m represents the cost of the melon. *
3m = 4.95
3 + m = 4.95
5 + m + 4.95
15 + m = 4.95

in progress 0
Thanh Thu 1 week 2021-07-22T09:20:06+00:00 2 Answers 1 views 0

Answers ( )

    0
    2021-07-22T09:21:40+00:00

    B.

    Explanation: sjnwisbcuwvfibwxb

    0
    2021-07-22T09:21:55+00:00

    Answer:

    Let m be the number of miles Travis runs each week. I … Pineapple: P; Watermelon: W … It will take you 5 minutes to make a waffle and 10 minutes to make a … He has $102 to spend on $5 pens, $3 pencils, and $9 notebooks. … Write a system of equations that Tommy could use to solve for the amount of each …

    Step-by-step explanation:

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )