George bought 2.5 pounds of each type of fruit shown on the sign. What was the total cost of the fruit he bought? 1. What do

Question

George bought 2.5 pounds of each type of fruit shown on the sign. What was the total cost of the fruit he bought?
1. What do you need to find first?
2. Write an equation to represent the problem.
3. What is the solution to the problem?

in progress 0
Dulcie 1 month 2022-12-28T18:04:57+00:00 2 Answers 0 views 0

Answers ( 2 )

    0
    2022-12-28T18:06:33+00:00
    Step-by-step explanation: First you need to find the amount it costs for 2.5 pounds of all types of fruit.
    your equation should be something like this
    5 + 6 + 3 + 9 = 23
    But the numbers will be the fruit prices shown in your question.
    I think you are not providing the correct information for me to finish your question.

    0
    2022-12-28T18:06:49+00:00

    2.5 pounds of x amount of fruit, first you need to find how many types of fruit he bought. Next your equation should look like (2.5•x=z) x is a place holder and it stands for all the types of fruit. Z would be the answer you get in the end. If you give me more information like how many fruits he bought I would be able to give you the answer.

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )