Fresh peaches are on sale for $2.25 per pound. Greta buys 22 pounds (x) for $$4.50 (y). What is the equation in standard form th

Question

Fresh peaches are on sale for $2.25 per pound. Greta buys 22 pounds (x) for $$4.50 (y).

What is the equation in standard form that represents this situation?

in progress 0
Orla Orla 5 months 2021-08-18T15:03:28+00:00 1 Answers 0 views 0

Answers ( )

    0
    2021-08-18T15:05:21+00:00

    Answer:

    Each pound of peaches costs $2.25

    Then we can define:

    x = number of pounds someone buys

    y = cost for the x peaches.

    So if you buy x pounds of peaches, you will pay x times $2.25

    Then we have the relation:

    y = x*$2.25

    If Greta buys 22 pounds, then we have x = 22

    y = 22*$2.25 = $49.50

    The cost of buying 22 pounds of peaches is $49.50

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )