For 3/4 of a pound of peanuts, Jimmy paid $2.35. What is the unit rate (dollars per pound)? *

Question

For 3/4 of a pound of peanuts, Jimmy paid $2.35. What is the unit rate (dollars per pound)? *

in progress 0
Neala 6 months 2021-07-17T06:26:30+00:00 1 Answers 11 views 0

Answers ( )

    0
    2021-07-17T06:28:01+00:00

    Answer:

    $3.13/lb

    Step-by-step explanation:

    Divide 3/4 pound into $2.35:

    $2.35

    ——— = $3.13/lb

    3/4  lb

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )