*EXTRA POINTS- SOMEONE PLS HELP ITS AN 8TH GRADE WORD PROBLEM* Suppose a video store charges nonmembers $4 to rent each video. A

Question

*EXTRA POINTS- SOMEONE PLS HELP ITS AN 8TH GRADE WORD PROBLEM*

Suppose a video store charges nonmembers $4 to rent each video. A store membership costs $21 and members pay only $2.50 to rent each video. For what number of videos is the cost the same?

in progress 0
Khoii Minh 5 months 2021-08-28T10:40:57+00:00 1 Answers 1 views 0

Answers ( )

    0
    2021-08-28T10:42:54+00:00

    Answer:

    You need to rent

    14

    videos, and you’ll pay the same amount for both. Renting

    15

    will make the membership a better method of payment.

    Explanation:

    We can create an equation. Say the number of videos you rent is given by

    n

    . We can write that, if we rent

    n

    videos without membership, we’ll have to pay

    4

    n

    . If we rent the same amount of videos with membership, we’ll have to pay

    21

    +

    2.5

    n

    .

    To find the value of

    n

    such that the amount you pay without membership is equal to the amount you pay with, we write:

    4

    n

    =

    21

    +

    2.5

    n

    1.5

    n

    =

    21

    n

    =

    21

    1.5

    n

    =

    14

    You need to rent

    14

    videos, and you’ll pay the same amount for both. Renting

    15

    will make the membership a better method of payment.

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )