Erica buys 3.5 pounds of peanut butter. If each pound of peanut butter cost $6.40, how much will she pay for the peanut butter?

Question

Erica buys 3.5 pounds of peanut butter. If each pound of peanut butter cost $6.40, how much will she pay for the peanut butter?

in progress 0
MichaelMet 2 months 2021-07-31T08:53:24+00:00 2 Answers 2 views 0

Answers ( )

    0
    2021-07-31T08:54:29+00:00

    Answer:

    $22.40

    Step-by-step explanation:

    1 pound = $6.40

    3.5 lb. x $6.40 = $22.40

    to check:

    $22.40 total ÷ 3.5 pounds = $6.40 per pound

    0
    2021-07-31T08:55:17+00:00

    Answer:

    Find the total cost

    6.40 *3.5 = 22.4$

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )