Share
elijiah earn $200 for 8 hours of work. what is the unit rate
Question
elijiah earn $200 for 8 hours of work. what is the unit rate
in progress
0
Mathematics
3 years
2021-07-31T04:29:19+00:00
2021-07-31T04:29:19+00:00 2 Answers
1 views
0
Answers ( )
Answer:
Elijah’s hourly rate is $25/hour
Step-by-step explanation:
Divide $200 by 8 hours:
$200
———— = $25/hr
8 hours
Elijah’s hourly rate is $25/hour
Answer:
Unit Rate= $25
Hope this helps!!