Donut King sell donuts for $6 per dozen. Ellen buys donuts for her office. Which statement is NOT true +15 POINTS!!!!!

Question

Donut King sell donuts for $6 per dozen. Ellen buys donuts for her office. Which statement is NOT true

+15 POINTS!!!!!

in progress 0
Diễm Thu 3 weeks 2023-01-13T21:23:29+00:00 2 Answers 0 views 0

Answers ( 2 )

    0
    2023-01-13T21:24:36+00:00
    Answer:
    C:Ellen spends exactly $18 for 3 3/4 dozen.
    Step-by-step explanation:
    1 dzn=$6
    3.75 dzn is not exactly $18. It is $22.50

    0
    2023-01-13T21:25:19+00:00
    Answer:C
    Step-by-step explanation:3 dozens already equals $18

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )