Dont solve just find the system of equations A food store makes a 6-lb mixture of walnuts, cashews, and dates. The cost of walnuts is

Question

Dont solve just find the system of equations
A food store makes a 6-lb mixture of walnuts, cashews, and dates. The cost of walnuts is $1.50 per pound, cashews cost $1.00 per pound, and dates cost $1.50 per pound. The mixture calls for twice as many walnuts as cashews. The total cost of the mixture is $8.50. Which system of equations could be used to find the amount of each ingredient the store used?​

in progress 0
Gia Bảo 4 years 2021-08-25T16:17:09+00:00 1 Answers 10 views 0

Answers ( )

    0
    2021-08-25T16:18:15+00:00

    Answer:

    3y + x = 6

    4y + 1.50x = 8.50

    Step-by-step explanation:

    Cost of walnut = $1.50

    Cost of cashew = $1.00

    Cost of dates = $1.50

    Let

    Dates = x

    Cashew = y

    Walnuts = 2y

    Pounds of total mixture = 6 lb

    Total cost of the mixture = $8.50

    First equation (from Quantity)

    Walnuts + cashew + dates = Total mixture

    2y + y + x = 6

    3y + x = 6

    Second equation (from price× Quantity)

    2y(1.50) + y(1.00) + x(1.50) = 8.50

    3y + y + 1.50x = 8.50

    4y + 1.50x = 8.50

    Therefore, the system of equation to solve the question is

    3y + x = 6

    4y + 1.50x = 8.50

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )