Share
Dan has a coupon for $2.00 off 2 boxes of cereal that cost $3.99 each. How much did he pay for the boxes of cereal?
Question
Dan has a coupon for $2.00 off 2 boxes of cereal
that cost $3.99 each. How much did he pay for the
boxes of cereal?
in progress
0
Mathematics
3 years
2021-07-26T00:18:15+00:00
2021-07-26T00:18:15+00:00 2 Answers
6 views
0
Answers ( )
$1.99 for each $3.98 in total
$5.99
Step-by-step explanation:
If you add together the 2 cereal boxes then you get 8. take off 2 dollars then it 6 dollars.