Customers can pick their own berries at the Gooseberry Farm. They pay $4 to enter the farm and $1.50 per pound for the berries they pick. Wr

Question

Customers can pick their own berries at the Gooseberry Farm. They pay $4 to enter the farm and $1.50 per pound for the berries they pick. Write an equation to model the total cost, y, for x pounds of berries

in progress 0
Kim Cúc 4 months 2021-09-02T07:11:23+00:00 1 Answers 6 views 0

Answers ( )

    0
    2021-09-02T07:12:34+00:00

    Hi there!

    $5.50=y

    1 pound=x

    4+1.50=5.50

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )