Currently they sell a tub of popcorn for $10. SHOW or EXPLAIN what the cost of the cone of popcorn should be. Door context: The tub has a vo

Question

Currently they sell a tub of popcorn for $10. SHOW or EXPLAIN what the cost of the cone of popcorn should be. Door context: The tub has a volume of 540.473 and costs $10. The cone has a volume of 140.035. I need the cost of the cone and preferibly be taught how to do this.

in progress 0
Tài Đức 4 years 2021-08-04T02:18:05+00:00 1 Answers 5 views 0

Answers ( )

    0
    2021-08-04T02:19:46+00:00

    Answer:

    The cost of cone of popcorn is $ 2.59.

    Step-by-step explanation:

    The tub has a volume of 540.473 and costs $10. The cone has a volume of 140.035.

    The cost of per unit volume is

    $10/540.473

    The cost of cone of popcorn is

    \frac{10}{540.473}\times 140.035\\\\2.59

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )