Chau bought 28 pounds of flour for $12. How many dollars did he pay per pound of flour?

Question

Chau bought 28 pounds of flour for $12.
How many dollars did he pay per pound of flour?

in progress 0
RobertKer 2 weeks 2021-08-29T18:55:28+00:00 1 Answers 0 views 0

Answers ( )

    0
    2021-08-29T18:56:51+00:00

    Answer:

    Step-by-step explanation: 28 divided by 12 = $2.33 per pound of flour.

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )