Carol bought bananas for $0.50 per pound and 1 pint of strawberries for $2.25. If Carol paid $4.10, how many pounds, p , of bananas did she

Question

Carol bought bananas for $0.50 per pound and 1 pint of strawberries for $2.25. If Carol paid $4.10, how many pounds, p , of bananas did she buy?

Which equation can be used to find p ?

A. .50p+2=4.10

B. .50p+2.25=4.10

C .50+2.25p=3.85

D. 2.75+.25p=4.10

in progress 0
Kim Chi 2 months 2021-07-23T02:56:26+00:00 1 Answers 2 views 0

Answers ( )

    0
    2021-07-23T02:58:16+00:00

    Answer:

    B. .50p+2.25=4.10

    Step-by-step explanation:

    The equation that need to determine the p is shown below:

    Given that the bananas would be bought for $0.50 per pound and 1 pint of strawberries for $2.25

    Now the total amount paid by Carol is $4.10

    So, the equations would be

    0.50p + 2.25 = 4.10

    Therefore the option b is correct

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )