can i get some help and a good explenation Write a unit rate for the situation. $12.50 for 5 ounces ? p

Question

can i get some help and a good explenation
Write a unit rate for the situation.

$12.50 for 5 ounces

? per ounce

in progress 0
RobertKer 2 weeks 2021-09-01T14:20:13+00:00 2 Answers 0 views 0

Answers ( )

    0
    2021-09-01T14:21:19+00:00

    For a unit rate you need to divide the money by the ounces so $12.50 divided by 5 ounces would be $2.5 so $2.5 per ounce is your answer

    0
    2021-09-01T14:22:00+00:00

    Answer:

    The correct answer is $2,50

    Step-by-step explanation:

    The unit rate is what we use to determine the price of a single unit, when something is sold in a group, as in this case 5 ounces.

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )