At the grocery store, Emily notices that it costs $2.48 for 40 ounces of peanut butter. At this rate, how much would it cost to

Question

At the grocery store, Emily notices that it costs
$2.48 for 40 ounces of peanut butter. At this
rate, how much would it cost to buy
70 ounces of peanut butter?

in progress 0
Thu Thảo 1 year 2021-09-05T05:43:12+00:00 1 Answers 8 views 0

Answers ( )

    0
    2021-09-05T05:44:55+00:00

    Answer:

    4.34

    Step-by-step explanation:

    2.48/40=0.062 per ounce

    0.062 x 70 = 4.32 for 70 ounces

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )