At Penny’s Pie Shop, it costs $4 for 1 4 of a pie. What is the cost of a whole pie? Simplify your answer and write

Question

At Penny’s Pie Shop, it costs $4 for
1
4
of a pie. What is the cost of a whole pie?
Simplify your answer and write it as a proper fraction, mixed number, or whole number.

in progress 0
Hồng Cúc 5 months 2021-08-30T07:05:20+00:00 1 Answers 22 views 0

Answers ( )

    0
    2021-08-30T07:07:12+00:00

    Answer:

    $16

    Step-by-step explanation:

    $4 for 1/4 of a pie, means that it isn’t an entire pie. Luckily for us, this is simple multiplication. You would multiply like so:

    4 x 4 = 16

    And you’d get your answer, since 4/4 equals 1 whole.

    I hope I helped you, and a “Brainliest” is always appreciated! ☺

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )