Apples cost $0.95 per pound. What equation is used to find C, the total cost of p pounds of apples? А:c=0.95p

Question

Apples cost $0.95 per pound. What equation is used to find C,
the total cost of p pounds of apples?

А:c=0.95p
B:c=p+0.95
C:0.95C=p
D:0.95+C=p

in progress 0
Lệ Thu 5 months 2021-08-21T07:01:22+00:00 1 Answers 2 views 0

Answers ( )

    0
    2021-08-21T07:03:13+00:00

    Answer:

    a 0.95

    Step-by-step explanation:

    times the number the person bought if they ask

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )