Anna buys 12 pens and 20 pencils for a total of $16. One pen costs $0.40 more than one pencil. What would 1 pen and 1 pencil cost?

Question

Anna buys 12 pens and 20 pencils for a total of $16. One pen costs $0.40 more than one pencil. What would 1 pen and 1 pencil cost?

A. $0.75
B. $0.95
C. $1.00
D. $1.10

in progress 0
Thanh Thu 2 weeks 2021-09-02T20:17:18+00:00 2 Answers 0 views 0

Answers ( )

    0
    2021-09-02T20:18:49+00:00

    Answer:

    D . $ 1.10

    Step-by-step explanation:

    Let x be the cost of each pen

        x-0.40 be the cost of each pencil

    12x + 20(x-0.40)  = $16  is the equation

    Solve the equation:

    12x + 20x – 8 = 16

         32x = 24

             x =  0.75  is the cost of each pen

       x- 0.40 = 0.35 is the cost of each pencil

    ( I doubled checked with a calculator ) 🙂

    0
    2021-09-02T20:18:57+00:00

    I think is A not sure this but maybe

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )