An ounce of almonds costs $1.40. If Joey buys 2.4 ounces of almonds, how much will he have to pay?

Question

An ounce of almonds costs $1.40. If Joey buys 2.4 ounces of almonds, how much will he have to pay?

in progress 0
Ngọc Khuê 2 months 2021-08-29T18:43:57+00:00 1 Answers 0 views 0

Answers ( )

    0
    2021-08-29T18:44:58+00:00

    Answer:

    Joey will pay $3.36 for 2.4 ounces of almonds.

    Step-by-step explanation:

    Given that:

    Cost of almonds = $1.40 per ounces

    Number of ounces bought by Joey = 2.4 ounces

    Cost of 2.4 ounces = Ounces of almond * Cost per ounce of almond

    Cost of 2.4 ounces = 2.4 * 1.40

    Cost of 2.4 ounces = $3.36

    Hence,

    Joey will pay $3.36 for 2.4 ounces of almonds.

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )