An apple cost $6 and a peach costs $3.Mr Joe paid $60 in all for 12 fruits. How many of apples did he buy?​

Question

An apple cost $6 and a peach costs $3.Mr Joe paid $60 in all for 12 fruits. How many of apples did he buy?​

in progress 0
Linh Đan 3 days 2021-07-21T22:37:20+00:00 1 Answers 0 views 0

Answers ( )

    0
    2021-07-21T22:38:27+00:00

    Answer:

    8 apples

    Step-by-step explanation:

    costof 8 apples=48

    cost of 4 peaches=12

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )