Amr sells 6 pounds of turkey for $ 48.75. What is the unit price ?​

Question

Amr sells 6 pounds of turkey for $ 48.75. What is the unit price ?​

in progress 0
Orla Orla 2 months 2021-07-19T06:12:02+00:00 2 Answers 4 views 0

Answers ( )

    0
    2021-07-19T06:13:35+00:00

    If unit price means each pound then it’s 8.125

    0
    2021-07-19T06:14:01+00:00

    Answer:

    the unit price would be 8.125

    Step-by-step explanation:

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )