Share
A vendor at a baseball game sells boxes of popcorn and bags of pretzels. • A customer buys 2 boxes of popcorn and 1 bag of pretzels fo
Question
A vendor at a baseball game sells boxes of popcorn and bags of pretzels.
• A customer buys 2 boxes of popcorn and 1 bag of pretzels for $6.75.
• Another customer buys 1 box of popcorn and 2 bags of pretzels for $6.00.
Each bag of pretzels costs $
in progress
0
Mathematics
4 years
2021-07-26T16:41:57+00:00
2021-07-26T16:41:57+00:00 1 Answers
27 views
0
Answers ( )
Answer:
Each bag of pretzels costs $1.75
Step-by-step explanation:
Let the cost of 1 box of popcorn be $x
Let the cost of 1 bag of pretzel be $y
_______________________________________
A customer buys 2 boxes of popcorn and 1 bag of pretzels for $6.75.
cost of 2 box of popcorn =2*$x = $2x
sum of cost 2 boxes of popcorn and 1 bag of pretzels in terms of x and y
2x + y = 6.75 equation A
__________________________________
Another customer buys 1 box of popcorn and 2 bags of pretzels for $6.00
cost of 2 box of pretzel =2*$y = $2y
sum of cost of 1 box of popcorn and 2 bags of pretzels in terms of x and y
x + 2y = 6 equation B
x = 6 – 2y
substituting this value of x in equation A
2(6 – 2y) + y = 6.75
=> 12 – 4y + y = 6.75
=> -3y = 6.75 – 12 = -5.25
=> y = -5.25/-3 = 1.75
Thus, Each bag of pretzels costs $1.75