A three-layer chocolate cake costs $24 and serves 16 . What is the cost per slice?

Question

A three-layer chocolate cake costs $24 and serves 16 . What is the cost per slice?

in progress 0
Lệ Thu 5 months 2021-08-19T13:19:12+00:00 1 Answers 2 views 0

Answers ( )

    0
    2021-08-19T13:20:17+00:00

    Hi there!  

    »»————- ★ ————-««

    I believe your answer is:  

    $1.50

    »»————- ★ ————-««  

    Here’s why:  

    Assuming that the cake has one slice per person (16 slices):

    ⸻⸻⸻⸻

    \frac{\text{price}}{\text{slice}}\\\\\rightarrow \frac{24}{16}\\\\\rightarrow \boxed{1.50}

    ⸻⸻⸻⸻

    Each slice should cost $1.50.

    »»————- ★ ————-««  

    Hope this helps you. I apologize if it’s incorrect.  

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )