A store is having a sale on walnuts and chocolate chips. For 4 pounds of walnuts and 8 pounds of chocolate chips, the total cost is $25. For

Question

A store is having a sale on walnuts and chocolate chips. For 4 pounds of walnuts and 8 pounds of chocolate chips, the total cost is $25. For 2 pounds of walnuts and 3 pounds of chocolate chips, the total cost is $10. Find the cost for each pound of walnuts and each pound of chocolate chips.

in progress 0
Linh Đan 1 month 2021-08-11T09:16:27+00:00 1 Answers 2 views 0

Answers ( )

    0
    2021-08-11T09:17:41+00:00

    Answer:

    The cost of each pound of walnuts is $1.25 and each pound of chocolate chips is $2.50

    Step-by-step explanation:

    Let,

    x be the price per pound of walnuts

    y be the price per pound of chocolate chips

    According to given statement,

    4x+8y=25     Eqn 1

    2x+3y=10      Eqn 2

    Multiplying Eqn 2 by 2

    2(2x+3y=10)

    4x+6y=20    Eqn 3

    Subtracting Eqn 3 from Eqn 1

    (4x+8y)-(4x+6y)=25-20

    4x+8y-4x-6y=5

    2y=5

    Dividing both sides by 2

    \frac{2y}{2}=\frac{5}{2}\\y=2.50

    Putting y=2.50 in Eqn 2

    2x+3(2.50)=10

    2x+7.50=10

    2x=10-7.50

    2x=2.50

    Dividing both sides by 2

    \frac{2x}{2}=\frac{2.50}{2}\\x=1.25

    Hence,

    The cost of each pound of walnuts is $1.25 and each pound of chocolate chips is $2.50

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )