A store is having a sale on jelly beans and almonds. For 5 pounds of jelly beans and 3 pounds of almonds, the total cost is $16. For 2 pound

Question

A store is having a sale on jelly beans and almonds. For 5 pounds of jelly beans and 3 pounds of almonds, the total cost is $16. For 2 pounds of jelly beans and 6 pounds of almonds, the total cost is $22. Find the cost for each pound of jelly beans and each pound of almonds.​

in progress 0
King 3 months 2021-07-19T22:03:57+00:00 1 Answers 3 views 0

Answers ( )

    0
    2021-07-19T22:05:12+00:00

    Answer:

    $2/lb

    Step-by-step explanation

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )