A store is having a sale on jelly beans and almonds. For 5 pounds of jelly beans and 3 pounds of almonds, the total cost is $13. For 2 pound

Question

A store is having a sale on jelly beans and almonds. For 5 pounds of jelly beans and 3 pounds of almonds, the total cost is $13. For 2 pounds of jelly beans and 6 pounds of almonds, the total cost is $16. Find the cost for each pound of jelly beans and each pound of almonds. ​

in progress 0
Xavia 3 days 2021-07-20T04:23:03+00:00 1 Answers 2 views 0

Answers ( )

    0
    2021-07-20T04:24:18+00:00

    Answer:

    The cost for each pound of jelly beans and each pound of almonds is $1.25 and $2.25  respectively.

    Step-by-step explanation:

    Let the cost for each pound of jelly beans and each pound of almonds be x and y respectively.

    ATQ,

    For 5 pounds of jelly beans and 3 pounds of almonds, the total cost is $13.

    5x+3y = 13 …(1)

    For 2 pounds of jelly beans and 6 pounds of almonds, the total cost is $16.

    2x+6y = 16

    x + 3y = 8 ….(2)

    Subtract equation (2) from (1)

    5x+3y-(x + 3y)= 13-8

    4x = 5

    x = 5/4

    x = $1.25

    Put the value of x in equation (2) as follows :

    1.25 + 3y = 8

    3y = 8-1.25

    y =$2.25

    Hence, the cost for each pound of jelly beans and each pound of almonds is $1.25 and $2.25  respectively.

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )