A grocery store sells steak for $6.10 per pound. What would be the cost of 2 lb of steak?

Question

A grocery store sells steak for $6.10 per pound. What would be the cost of 2 lb of steak?

in progress 0
Eirian 3 weeks 2021-08-25T20:03:01+00:00 1 Answers 0 views 0

Answers ( )

    0
    2021-08-25T20:04:56+00:00

    Answer: 12.20

    Step-by-step explanation:

    because if 6.10 is the amount for one pound, then if u need 2 pounds, then multiply 6.10 with 2.

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )