a grocery store sells avocados for 4 dollars per pound what would be the cost of 2 3/4 lb of avocados? please help! its already late! -taylo

Question

a grocery store sells avocados for 4 dollars per pound what would be the cost of 2 3/4 lb of avocados? please help! its already late! -taylor aka GR0UPIEL0VE

in progress 0
Kim Chi 2 months 2021-08-01T03:05:51+00:00 1 Answers 2 views 0

Answers ( )

    0
    2021-08-01T03:07:29+00:00

    Answer:

    11 dollars

    Step-by-step explanation:

    First, we take 2 3/4 and make it a decimal: 2.75

    We know one pound is 4 dollars, so 2.75 pounds of avocados would be 4 times 2.75 – 11 dollars.

    Hope this helps!!! <3

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )