Share
A grocery store charges $1.49 per pound of bananas. Use a unit rate to find the price of 3 pounds of bananas. O $2.98 O $2.4
Question
A grocery store charges $1.49 per pound of bananas. Use a unit rate to find the price of 3 pounds of bananas.
O $2.98
O $2.49
O $4.49
O $4.47
in progress
0
Mathematics
4 years
2021-08-17T08:25:52+00:00
2021-08-17T08:25:52+00:00 1 Answers
13 views
0
Answers ( )
Answer:
$4.47
Step-by-step explanation:
Price if 1 pound of bananas=$1.49
Price if 3 pounds of bananas=3x$1.49
=$4.47