A grocery store charges $1.49 per pound of bananas. Use a unit rate to find the price of 3 pounds of bananas. O $2.98 O $2.4

Question

A grocery store charges $1.49 per pound of bananas. Use a unit rate to find the price of 3 pounds of bananas.

O $2.98
O $2.49
O $4.49
O $4.47​

in progress 0
Gerda 4 years 2021-08-17T08:25:52+00:00 1 Answers 13 views 0

Answers ( )

    0
    2021-08-17T08:27:49+00:00

    Answer:

    $4.47

    Step-by-step explanation:

    Price if 1 pound of bananas=$1.49

    Price if 3 pounds of bananas=3x$1.49

    =$4.47

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )