A grocery store charges $1.25 for every 3/4 pound of chocolate purchased. How much will the store charge a customer who purchases 9 pounds

Question

A grocery store charges $1.25 for every 3/4 pound of chocolate purchased. How much will the store charge a customer who purchases 9 pounds

in progress 0
Amity 2 months 2021-07-21T23:19:23+00:00 1 Answers 1 views 0

Answers ( )

    0
    2021-07-21T23:20:46+00:00

    3/4 pound store charges 1.25 $ .
    Let , cost of 1 pound is x .
    So ,

    Now , cost of 9 pounds chocolate is :

    Therefore , cost of 9 pounds chocolate is 15.03 $ .
    Hence , this is the required solution .

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )